AMD bliżej rentowności?

W minionym kwartale sprzedaż procesorów AMD była o ponad jedną czwartą (28 proc.) wyższa niż trzy miesiące wcześniej. Kwartalne przychody AMD ze sprzedaży układów graficznych wzrosły o 22 proc. Trzeci kwartał br. przyniósł firmie AMD stratę w wysokości 128 mln USD. To jednak wynik zdecydowanie lepszy niż trzy miesiące wcześniej.

W trzecim trymestrze br. przychody koncernu wyniosły 1,4 mld USD i były o 22 proc. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W skali kwartału przychody AMD wzrosły o 18 proc.

W okresie od lipca do września koszty działalności AMD przewyższyły przychody firmy o 128 mln USD. Strata koncernu jest jednak mniejsza niż w drugim kwartale br. Poprzedni kwartał AMD zakończył ze stratą rzędu 330 mln USD. Natomiast strata za drugi kwartał była o jedną piątą niższa od straty za pierwsze trzy miesiące 2009 roku. "Trzeci kwartał przyniósł znaczny wzrost popytu na procesory i układy graficzne AMD" - mówi Dirk Meyer, dyrektor generalny koncernu. Według niego w trzecim kwartale br. sprzedaż układów AMD wzrosła w ujęciu wartościowym i ilościowym. Koncern zyskał również na globalnych wzrostach cen układów produkowanych w technologii 45 nanometrów. Według przedstawicieli koncernu to oznaka rosnącego popytu na układy projektowane w laboratoriach AMD i - od marca br. - produkowane przez firmę GlobalFoundries.

Wzrost rentowności AMD jest związany również z realizowanym od ponad roku programu restrukturyzacji. Poza wydzieleniem działalności produkcyjnej program naprawczy obejmował m.in. zmniejszenie zatrudnienia, tymczasową redukcję płac, wewnętrzną reorganizację oraz sprzedaż części działalności firmy. Na początku roku informowano m.in., że AMD sprzeda m.in. prawa do własnych rozwiązań mobilnych i niektórych technologii przejętych od ATI firmie Qualcomm. Wartość transakcji oszacowano na 65 mln USD. Nie udało się jednak zrealizować ogłoszonego w kwietniu br. plany przywrócenia rentowności do końca października.

Niezależnie od tego w ubiegłym miesiącu kierownictwo AMD podjęło decyzję o przywróceniu normalnych poziomów wynagrodzeń. W zależności od zajmowanego stanowiska płace zmniejszono od 5 do 20 proc. Przedstawiciele kierownictwa AMD spodziewają się, że kolejny trymestr przyniesie dalszy wzrost obrotów firmy. Wzrost sprzedaży ma być związany m.in. z rosnącą popularnością nowych układów AMD, sezonowością i zaplanowaną na 22 października premierą systemu operacyjnego Windows 7.

Czytaj też:

GlobalFoundries rozwija działalność niezależną od AMD

Sprzedaż komputerów znów na (małym) plusie

Google zarabia coraz więcej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200