Open Invention Network skupuje patenty w obronie Linuksa

Przedstawiciele organizacji Open Invention Network poinformowali o nabyciu 22 patentów w przeszłości należących do firmy Microsoft. Przejęcie praw patentowych ma m.in. uchronić społeczność open source przed zarzutami o bezprawne wykorzystywanie chronionych prawnie rozwiązań.

Dotychczas wspomniane patenty należały do powołanej w zeszłym roku organizacji Allied Security Trust. Jej działalność koncentruje się na skupowaniu praw do rozwiązań technologicznych w celu ochrony twórców oraz użytkowników aplikacji i rozwiązań sprzętowych wykorzystujących wspomniane technologie. W finansowanie działalności Allied Security Trust zaangażowane są firmy: Sun Microsystems, Motorola, HP, Cisco, Google, Ericsson i Verizon Communications. Warto dodać, że Allied Security Trust weszła w posiadanie 22 praw patentowych Microsoft w drodze przeprowadzonej w lipcu br. licytacji, do której nie dopuszczono przedstawicieli Open Invention Network - organizacji, która ma promować oprogramowanie o otwartym kodzie oraz skupować i udostępniać patenty dotyczące rozwiązań opartych na systemie Linux.

Z opublikowanych informacji wynika, że niektóre patenty będące przedmiotem transakcji w przeszłości należały m.in. do firmy Silicon Graphics. Najprawdopodobniej chodzi tu o technologie związane z wyświetlaniem trójwymiarowych obrazów, za które w 2002 roku Microsoft zapłacił 62,5 mln USD.

Zdaniem przedstawicieli Open Invention Network transakcja ma na celu przede wszystkim ochronę społeczności open source przed podmiotami zajmującymi się skupowaniem praw patentowych i czerpaniem korzyści finansowych wynikających z udzielania licencji. "Wspomniane patenty szybko mogłyby stać się istotnym źródłem przychodów podmiotów specjalizujących się w sprzedaży licencji. Prawdopodobna byłaby też fala pozwów sądowych, które mogłyby niekorzystnie wpływać na wizerunek społeczności open source i posłużyć do realizacji strategii strachu" - mówi Keith Bergelt, dyrektor generalny OIN. Według jego zapewnień transakcja nie ma związku z deklaracjami kierownictwa koncernu Microsoft sprzed dwóch lat.

Przypomnijmy, w maju 2007 roku wysoko postawieni przedstawiciele firmy twierdzili, że rozwiązania rozpowszechniane na licencji freeware i open source naruszają 235 chronionych prawnie rozwiązań Microsoftu. Wśród oprogramowania wykorzystującego opatentowane technologie wymieniano m.in. jądro systemu Linux. Według pojawiających się doniesień Microsoft miał domagać się rekompensat finansowych od dystrybutorów i użytkowników takich programów. "Firmy czerpiące korzyści finansowe z gromadzenia praw do określonych technologii koncentrują swoją działalność przede wszystkim na mniej zaawansowanych - i tańszych rozwiązaniach" - uważa Keith Bergelt. Można jednak spodziewać się, że wspomniane 22 patenty dotyczą relatywnie prostych, a więc potencjalnie bardzo popularnych rozwiązań.

Warto dodać, że kierownictwo Microsoft zwykle dąży do rozwiązania spornych kwestii dotyczących praw patentowych w drodze ugody. Za potwierdzający regułę wyjątek można uznać spór sądowy z firmą TomTom. W kwietniu br. władze holenderskiej firmy zdecydowały się zapłacić za możliwość wykorzystywania chronionych prawnie rozwiązań Microsoftu we własnych urządzeniach nawigacyjnych pomimo składanym wcześniej własnym zarzutom wymierzonym w koncern z Redmond. W lutym ubiegłego roku przedstawiciele Microsoftu zadeklarowali zmianę strategii i chęć nawiązania współpracy z środowiskiem open source.

Oświadczenie władz OIN wywołało kolejną falę krytyki dotyczącej m.in. kwestii patentowania oprogramowania. Pojawiają się również opinie mówiące, że transakcja zawarta pomiędzy organizacjami AST i OIN ma charakter symboliczny w kontekście ochrony koncernów przed roszczeniami ze strony podmiotów określanych mianem tzw. trolli patentowych.

Szczegółowych informacji dotyczących transakcji dotychczas nie ujawniono. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że kierownictwo Open Invention Network zamierza udostępnić pełną treść zakupionych patentów. Zdaniem analityków dopiero wtedy uda się oszacować rzeczywistą wagę ogłoszonej transakcji. Do Open Invention Network należą obecnie firmy Sony, IBM, NEC, Philips, Novell i Red Hat.

Czytaj też:

Kolejna spółka zaangażowana w spór sądowy SAP i Oracle

Google opatentowało wygląd wyszukiwarki

Windows Update narusza patenty BackWeb Technologies

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200