Sun traci przez plany fuzji z Oracle?

W drugim kwartale br. światowa sprzedaż sprzętu serwerowego spadła o jedną trzecią. Najwięcej stracił Sun. Zdaniem analityków ma to bezpośredni związek z przedłużającymi się procedurami dotyczącymi weryfikacji planowanej fuzji z Oracle pod kątem wpływu na konkurencyjność rynku IT.

Od kwietnia do lipca br. na całym świecie sprzedano serwery o wartości 9,8 mld USD. Rok wcześniej nabywców znalazł sprzęt o wartości ponad 14 mld USD. To kolejny kwartalny spadek z rzędu. Trzy miesiące wcześniej sprzedaż zmniejszyła się o ok. 26,5 proc. Liderem rynku rozwiązań serwerowych pozostaje IBM. Zdaniem analityków IDC od kwietnia do lipca br. udział rynkowy Big Blue wzrósł z 32,7 proc. do 34,5 proc. w skali roku. Niezmieniony pozostał udział rynkowy HP. Drugi największy producent serwerów kontroluje obecnie ok. 28,5 proc. rynku. W drugim kwartale 2009 roku przychody obu koncernów zmniejszyły się odpowiednio o 26 proc. i 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Według analityków firmy IDC największy spadek sprzedaży odnotowała firma Sun. W drugim kwartale br. sprzedano o 37 proc. mniej sprzętu serwerowego tego producenta niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów w przypadku Sun na trudną sytuację gospodarczą nakłada się również niepewna przyszłość firmy po zakończeniu planowanej fuzji z Oracle. Według wstępnych planów transakcja miała zostać zakończona w trzecim kwartale br. W sierpniu br. warunki transakcji zaakceptowali przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Przedłużają się jednak m.in. procedury związane z analizą zgodności fuzji obu koncernów z europejskim prawem antymonopolowym.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej przyznali, że potrzebują więcej czasu na zaopiniowanie planowanej transakcji oraz jej wpływu m.in. na rynek baz danych. Wątpliwości KE budzą m.in. zamiary Oracle wobec silnika bazodanowego MySQL. Ostateczna decyzja europejskiego regulatora zapadnie najwcześniej w styczniu 2010 roku. Tymczasem przedstawiciele Oracle nie chcą ujawniać planów dotyczących przyszłości Sun do czasu zamknięcia transakcji. Takie podejście, choć uzasadnione z biznesowego punktu widzenia, budzi zastrzeżenia wielu obecnych klientów Sun Microsystems. Pojawiają się pogłoski mówiące m.in. o planach sprzedaży sprzętowej części biznesu Sun firmie Fujitsu. Niewykluczone również, że koncern Oracle zamierza wykorzystać sprzętowe rozwiązania Sun do stworzenia kompleksowej oferty produktów serwerowych z dedykowanymi im, zoptymalizowanymi rozwiązaniami programowymi - m.in. bazą danych Oracle. Na pojawiających się niejasnościach dotyczących m.in. wsparcia technicznego i dalszego rozwoju oferty Sun korzystają konkurenci koncernu. W ubiegłym tygodniu uruchomienie programu migracji dla użytkowników platformy SPARC ogłosili przedstawiciele firmy HP. Podobną ofertę ma również IBM.

Według analityków IDC kolejne miesiące przyniosą poprawę sytuacji i wzrost popytu na sprzęt serwerowy. Ma to być spowodowane przede wszystkim koniecznością - odkładanej od ponad roku - wymiany starzejących się rozwiązań.

Czytaj też:

IDC: Za dwa lata wrócą wzrosty na rynku serwerów

Asseco Poland: Będzie lepiej niż rok temu

Rynek serwerów na znacznym spadku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200