AMD planuje kolejne oszczędności

W ramach działań zmierzających do poprawy rentowności spółki planowana jest m.in. konsolidacja ośrodków badawczo-rozwojowych. Za pół roku firma ma przestać przynosić straty.

Kierownictwo firmy spodziewa się, że w pierwszym kwartale 2009 roku rozliczeniowego koszty związane z restrukturyzacją zmniejszą wynik spółki o 50 mln USD. Niecałe 23 mln USD to koszty związane z redukcjami zatrudnienia. W styczniu br. zapowiadziano, że w tym kwartale pracę w AMD straci ponad 1,1 tys. osób. Pozostałe 27 mln USD planowanych kosztów restrukturyzacji to zobowiązania z tytułu zerwanych kontraktów oraz zmian w strukturze organizacyjnej firmy.

Działania restrukturyzacyjne stopniowo przynoszą efekty - strata AMD z kwartału na kwartał jest coraz mniejsza. W kwartale rozliczeniowym zakończonym 27 grudnia ubiegłego roku strata koncernu wyniosła 1,42 mld USD i była o 25 proc. niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Przedstawiciele AMD mają nadzieję, że firma zacznie przynosić zyski już w trzecim kwartale 2009 roku. Niezależnie od tego koncern AMD znalazł się na, przygotowanej przez agencję Moody`s Investor Service, liście amerykańskich spółek giełdowych najbardziej narażonych na bankructwo. Wyniki finansowe AMD za pierwsze trzy miesiące obecnego okresu rozliczeniowego mają zostać opublikowane 21 kwietnia.

Będzie to pierwszy raport kwartalny AMD od czasu przekazania działalności produkcyjnej spółce zależnej GlobalFoundries. Wydzielenie produkcji ma umożliwić m.in. zmniejszenie bieżących kosztów działalności AMD. Firma GlobalFoundries przejęła także część zobowiązań koncernu. Do tej pory nie rozstrzygnięto jednak kwestii prawnych związanych z przekazaniem spółce, licencjonowanych od Intela, technologii związanych z produkcją układów x86. W połowie marca br. władze koncernu Intel zarzuciły kierownictwu spółki zależnej AMD, że bezprawnie uzyskała dostęp do chronionych prawnie rozwiązań technologicznych. Tymczasem przedstawiciele GlobalFoundries, jako niewyłącznego partnera produkcyjnego AMD, nie ukrywają ambitnych planów związanych z produkcją układów graficznych i procesorów architektury x86. Z nieoficjalnych informacji wynika, że trwają negocjacje handlowe m.in. z przedstawicielami firmy nVidia.

Czytaj też:

Intel największym producentem układów, AMD na 12. miejscu

IBM i Sun jednak nie mogą się dogadać

Intel przekazuje Moblina Fundacji Linuksa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200