Więcej odrzuconych wniosków patentowych

Wzrasta odsetek wniosków patentowych odrzuconych przez Europejskie Biuro Patentowe. Ma to być skutek zaostrzonych i ujednoliconych kryteriów oceny wniosków. W 2008 roku organizacja odrzuciła łącznie 59 proc. zgłoszonych wniosków.

W ubiegłym roku w Europejskim Biurze Patentowym z siedzibą w Monachium złożono łącznie ponad 146,6 tys. wniosków o przyznanie patentu. Niektóre z nich zostały odrzucone już na etapie wstępnym. Na podstawie pozostałych zgłoszeń w 2008 roku wszczęto łącznie ok. 120,9 tys. postępowań patentowych. Jednak tylko połowa (49,5 proc.) z nich zakończyła się przyznaniem patentu. Odsetek ten jest niższy od 50 proc. po raz pierwszy w ponad 35 letniej historii tej instytucji. Trzeba nadmienić, że część postępowań patentowych jest przerywana na skutek wnioskodawcy. Liczba wniosków patentowych zgłoszonych w 2007 roku była o ok. 3,5 proc. niższa od ubiegłorocznej.

Ogółem 49,3 proc. wniosków zgłoszonych w Europejskim Biurze Patentowym pochodziło z krajów bezpośrednio należących do Europejskiej Organizacji Patentowej. Na czele tej listy znalazły się Niemcy. Z tego kraju pochodziło 26,6 tys. wniosków, 6 proc. więcej niż przed rokiem. Na kolejnych miejsca uplasowały się: Francja (9 tys. wniosków) i Holandia (7,3 tys. wniosków). W ubiegłym roku w Europejskim Biurze Patentowym zgłoszono 167, pochodzących z Polski, wniosków o przyznanie patentu. To o ponad 60 proc. więcej niż przed rokiem. Ponad 37,3 tys. wniosków zgłoszonych w ubiegłym roku pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Dalsze 23 tys. - z Japonii.

Według przedstawicieli instytucji przybywa wniosków o przyznanie patentu w dziedzinie elektroniki i pokrewnych. Tylko w ubiegłym roku zgłoszono prawie 13 tys. takich zgłoszeń. To o 11 proc. więcej niż w 2007 roku. Równocześnie o 1 proc. spadła liczba zgłaszanych wniosków patentowych dotyczących rozwiązań teleinformatycznych - takich wniosków złożono w Europejskim Biurze Patentowym ok. 9,2 tys.

Czytaj też:

Microsoft i TomTom w sądzie

IBM - patentowy rekordzista

Intel: Spółka zależna AMD nie ma prawa produkować procesorów x86

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200