Intel: Spółka zależna AMD nie ma prawa produkować procesorów x86

Zdaniem przedstawicieli firmy Intel wydzielenie działalności produkcyjnej AMD do spółki córki narusza warunki umowy licencyjnej dotyczącej m.in. podstawowych instrukcji procesorów architektury x86. Dla Intela zerwanie kontraktu oznaczałoby jednak utrudnienia prawne m.in. w produkcji układów wielordzeniowych.

W poniedziałek (16 marca) kierownictwo koncernu wystosowało oficjalne pismo z roszczeniami wobec AMD. Z ujawnionych informacji wynika, że władze Intela domagaja się m.in. renegocjacji kontraktu dotyczącego udostępnienia AMD technologii powiązanych z architekturą x86. Równocześnie przedstawiciele koncernu oczekują wyjaśnienia warunków, na jakich spółka, która przejęła działalność produkcyjną AMD, uzyskała dostęp do praw patentowych należących do Intela. Utworzona w ramach restrukturyzacji AMD spółka GlobalFoundries z początkiem marca br. przejęła całość działalności produkcyjnej firmy. "Porozumienie zawarto między firmami AMD i Intel. Spółce GlobalFoundries nie przysługują żadne prawa wynikające z dwustronnej umowy" - mówi Chuck Mulloy, rzecznik koncernu. Przedstawiciele Intela oficjalnie zgłaszali wątpliwości związane z prawnymi następstwami podziału AMD jeszcze w październiku ubiegłego roku - niedługo po ujawnieniu planów wydzielenia działalności produkcyjnej. Według nich roszczenia w stosunku do AMD są podyktowane wyłącznie troską o interesy akcjonariuszy i ochronę należących do koncernu praw patentowych.

Początki obecnej współpracy obu firm sięgają 2001 roku. Na mocy podpisanej wtedy umowy AMD może wykorzystywać rozwiązania z zakresu architektury x86 na zasadach komercyjnych po uiszczeniu opłat patentowych. Dwustronne porozumienie daje obu firmom dostęp do wybranych technologii należących do drugiej strony. W przypadku AMD są to przede wszystkim zestawy instrukcji dla architektury x86 i niektóre rozwiązania konstrukcyjne stosowane w produkcji procesorów. Równocześnie ewentualne zerwanie umowy oznaczałoby, że Intel straci dostęp do opatentowanych przez AMD technologii wykorzystywanych w procesorach rodziny Nehalem. Chodzi tu m.in. o rozwiązania w zakresie wielordzeniowości, integracji kontrolera pamięci oraz 64-bitowych rozszerzeń zestawu instrukcji x86.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200