Nie przekreślamy Ukrainy

Kryzys gospodarczy na Ukrainie dotknął polskie firmy IT, które poczyniły tam inwestycje. Nie porzucają one jednak planów ekspansji na rynki wschodnie.

W ostatnich latach polskie firmy IT chętnie inwestowały na rynkach wschodnich. Według raportu DiS po czterech latach naszej obecności w Unii Europejskiej znacznie wzrosła obecność polskich firm informatycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na Ukrainie. Znalazła się ona na 3. miejscu - po Czechach i Słowacji - pod względem ilości inwestycji polskich firm IT w ostatnim roku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

To, co różni rynki ukraiński i polski to rozwiązania biznesowe, i w tym właśnie w obszarze rozwiązań, polskie firmy IT powinny szukać szansy na udane inwestycje na Ukrainie.

Przykładami tych inwestycji mogą być chociażby: przejęcie przez BPSC ukraińskiej firmy Kompass Plus, rozwój na Ukrainie przez Action sieci sklepów AGD/RTV/IT, otwarcie w 2006 r. ukraińskiego oddziału przez Infovide-Matrix, projekty realizowane przez firmę Atena świadczącą usługi IT i finansowe, czy inwestycje BLStream, Comarchu, Pentegy (d. Big Five X) i Software Mind.

Rynek z potencjałem

Polskie firmy IT inwestują w tych dziedzinach ukraińskiego rynku, na których mają duże możliwości. "Rynek IT na Ukrainie, jest pochodną tego, jak wygląda stopień rozwoju poszczególnych branż, które korzystają z rozwiązań informatycznych. Jeżeli chodzi o sprzęt, infrastrukturę oraz systemy biurowe Ukraina nie różni się od Polski. To, co różni rynki ukraiński i polski to rozwiązania biznesowe. W tym obszarze można powiedzieć, że ukraiński rynek IT wygląda mniej więcej tak, jak polski sprzed pięciu lat" - tłumaczy Aleksiej Krokos.

Firmy ukraińskie często wzorują się na odpowiednikach z Polski w zakresie zarządzania, a polskich managerów często można spotkać w spółkach ukraińskich.

Jego zdaniem, to właśnie w obszarze rozwiązań dla biznesu polskie firmy IT powinny szukać swojej szansy na udane inwestycje na Ukrainie. "Dzięki temu, że polski biznes jest kilka lat do przodu - jeżeli chodzi o dojrzałość modeli i procesów biznesowych - polskie firmy IT zdobywszy doświadczenie w informatyzacji polskiego biznesu mogą stanowić wartość dla rynku na Ukrainie. Tym bardziej, że firmy ukraińskie często wzorują się na odpowiednikach z Polski w zakresie zarządzania, a polskich managerów często można spotkać w spółkach ukraińskich na wysokich kierowniczych stanowiskach" - dodaje Aleksiej Krokos.

Polskie firmy postanowiły więc to wykorzystać, widząc w Ukrainie wielki potencjał biznesowy i ułatwienie w prowadzeniu działalności związane z - podobnym do polskiego - rozwojem rynku ukraińskiego. "Ukraina jest drugim co do wielkości, po Rosji, krajem Europy. Już sam ten fakty determinuje znaczący potencjał biznesowy. Ponadto wiele wskazywało na to, że dziedzina rozwiązań IT obsługujących rynek ubezpieczeniowy naszego sąsiada podąży drogą zbliżoną do tej, jaką wcześniej przeszła w Polsce" - wyjaśnia Katarzyna Szulc z firmy Atena. Na wykorzystanie doświadczenia zdobytego na podobnym, polskim rynku liczy również Pentegy, która świadczy na Ukrainie usługi doradcze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200