Senacki plan ratowania gospodarki USA i branży IT

Wczoraj (10 lutego) amerykański Senat zatwierdził wart 838 mld USD plan pobudzenia gospodarki USA. Zakłada on m.in. dofinansowanie amerykańskiej infrastruktury teleinformatycznej oraz projektów związanych z informatyzacją służby zdrowia, poprawą bezpieczeństwa informatycznego Stanów Zjednoczonych, a także budową energooszczędnej, zinformatyzowanej sieci energetycznej.

Pakiet pomocowy zatwierdzony przez Senat Stanów Zjednoczonych zakłada, że jego wartość nie przekroczy 838 mld USD. Z kolei zatwierdzona ponad tydzień temu propozycja Izby Reprezentantów zakładała, że łączne wydatki związane z planem ratowania gospodarki państwa nie przekroczą 819 mld USD. Projekty obu izb Kongresu Stanów Zjednoczonych różnią się wysokościami nakładów na poszczególne projekty. Charakteryzują się jednak zbliżonymi priorytetami - środki przeznaczone na projekty IT stanowić mają od 9 proc. do 11 proc. całkowitej wartości pakietu pomocowego. Łączna ich wartość może przekroczyć 100 mld USD.

Jest to też prawdopodobnie pierwsza tak poważna inicjatywa mająca na celu pobudzenie rozwoju gospodarczego w znacznej mierze poprzez realizację inwestycji związanych z rozwiązaniami teleinformatycznymi. Pojawiają się również opinie, że Barack Obama, jako entuzjasta nowych technologii będzie starał się promować podobne projekty - to zaś może przełożyć się na wzrost nakładów na IT w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Krytycy tej części projektu są zdania, że rzeczywiste korzyści wynikające z wydatkowania prawie 100 mld USD na projekty IT nie będą dostrzegalne w krótkiej perspektywie czasu, podczas gdy pakiet finansowy ma postawić amerykańską gospodarkę na nogi możliwie jak najszybciej.

Zobacz również:

  • Trendy technologiczne 2024 według AWS

Energetyka

Senacki projekt pomocowy zakłada, że na budowę tzw. inteligentnej sieci energetycznej przeznaczone zostanie ok 4,5 mld USD. To o 6,5 mld mniej niż zakładali członkowie Izby Reprezentantów. Nowoczesny system produkcji, przesyłania i dystrybucji energii ma charakteryzować się większą wydajnością i niezawodnością. Rozproszona architektura sieci miałaby również gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii. Dwukierunkowa sieć energetyczna pozwalałaby także na odsprzedaż energii pochodzącej z własnych źródeł - m.in. domowych kolektorów słonecznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200