Microsoft zyskuje na rynku wirtualizacji

Liderem rynku programowych rozwiązań z zakresu wirtualizacji pozostaje VMware. Jednak, jak wynika z analiz IDC, rośnie popularność oprogramowania wirtualizyjnego firmy Microsoft. Niezależnie od tego odczuwalny jest spadek tempa wzrostu rynku wirtualizacji, co może oznaczać jego nasycenie.

Z analiz IDC wynika, że w drugim kwartale br. liczba sprzedanych licencji na oprogramowanie z zakresu wirtualizacji wzrosła o 53 proc w skali rocznej. W pierwszym trymestrze 2008 roku dynamika wzrostu tego rynku wyniosła zaś 72 proc. "Odczuwalny spadek dynamiki wzrostu rynku może być jedną z pierwszych oznak jego dojrzałości" - uważa Brett Waldman, analityk IDC. Jego zdaniem w warunkach globalnego kryzysu finansowego może to również oznaczać koniec wielomilionowych kontraktów związanych z wirtualizacją rozwiniętych globalnych środowisk IT opartych na platformie x86. Niezależnie od tego w drugim kwartale wartość rynku oprogramowania wirtualizacyjnego wzrosła o 15 proc.

W porównaniu z pierwszą połową zeszłego roku o 8 proc. spadł udział rynkowy lidera rynku - firmy VMware. W ujęciu wartościowym firma ta kontroluje obecnie ok. 78 proc. rynku oprogramowania wirtualizacyjnego. Natomiast w ujęciu ilościowym VMware posiada ok. 44 proc. udziałów rynkowych (51 proc. rok wcześniej). W skali rocznej sprzedaż rozwiązań tej firmy wzrosła o 27 proc. W analizowanym okresie ilościowy udział Microsoftu w rynku oprogramowania wirtualizacyjnego wzrósł o 5 proc. w skali rocznej i osiągnął 23 proc. Brett Waldman podkreśla, że wzrost udziału rynkowego jest efektem agresywnej polityki cenowej koncernu. Skutkuje ona jednak tym, że w ujęciu wartościowym koncern posiada zaledwie 1,1 proc. udziałów w tym rynku. Według analityków IDC trzecim pod względem udziałów w rynku dostawcą oprogramowania wirtualizacyjnego jest firma Parallels.

Zdaniem analityków rośnie również zainteresowanie rozwiązaniami sprzętowo-programowymi. Z danych za pierwsze półrocze wynika, że sprzedaż maszyn prekonfigurowanych pod kątem wirtualizacji wzrosła o 52 proc w porównaniu z rokiem poprzednim. Największym dostawcą tego rodzaju rozwiązań pozostaje koncern HP, posiadający ok. 34 proc. udziałów w rynku. Z raportu IDC wynika, że kolejne miejsca zajmują odpowiednio Dell (29 proc.) i IBM (16 proc.). Stopniowo zmienia się także rodzajowy układ sprzedawanego oprogramowania. Tylko w drugim kwartale br. niemal o dwie trzecie wzrosła sprzedaż oprogramowania typu hypervisor dla architektury x86. W tym samym okresie sprzedano również o 18 proc. więcej licencji na oprogramowanie wirtualizacyjne dla architektury EPIC. Z kolei ogólna wartość systemów tego typu dla platform CISC i RISC spadła odpowiednio o 15 proc. i 7 proc.

Czytaj też:

Kto ma więcej rynku wirtualizacji

Microsoft udostępnia bezpłatną wersję Hyper-V

Wirtualna polityka bezpieczeństwa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200