W służbie innowacji

Nowym projektom badawczo-rozwojowym poświęcono kilka sesji tematycznych konferencji Microsoft Technology Summit.

Za rozwój nowych technologii w Microsoft odpowiadają dwa działy: Research i Live Labs. Pierwszy z nich, utworzony w 1991 r. realizuje badania m.in. w zakresie teorii algorytmów, sieci neuronowych, kryptografii, biofizyki i biotechnologii oraz systemów indeksowania i przeszukiwania informacji. Z kolei Live Labs koncentruje się na rozwoju technologii oraz praktycznych rozwiązań IT opartych na Internecie i sieciach społecznych. Microsoft blisko współpracuje m.in. z największymi amerykańskimi uczelniami. Wspiera też finansowo projekty na uczelniach z całego świata. Firma rozwija też własną sieć centrów badawczo-rozwojowych. Na początku października ujawniono plany stworzenia trzech nowych w Niemczech, Wlk. Brytanii i Francji.

Z dwóch do trzech wymiarów

Jednym z ciekawszych projektów realizowanych w Live Labs jest aplikacja Photosynth. Oprogramowanie zaprezentowane podczas MTS 2008 pozwala m.in. na tworzenie trójwymiarowych modeli rzeczywistych obiektów na podstawie kolekcji fotografii. Opracowane algorytmy dokonują m.in. porównania wybranych cech fotografii oraz analizy powtarzających się obiektów. Na tej podstawie tworzone jest odwzorowanie rzeczywistości. Funkcjonalność Photosynth jest dostarczana w modelu cloud computing. Oprogramowanie obsługiwane jest za pomocą przeglądarki internetowej. Wszystkie obliczenia dokonywane są na serwerach Microsoftu. Warto dodać, że Photosynth jest wykorzystywany m.in. przez NASA. Amerykańska agencja używa algorytmów Photosynth m.in. do analizowania występujących podczas startu uszkodzeń osłony termicznej wahadłowców kosmicznych.

Część sesji omawiającej innowacyjne projekty koncernu poświęcono usłudze Live Mesh. Pozwala na synchronizowanie dokumentów zapisanych w pamięci różnych urządzeń i jest praktyczną realizacją prognozowanych przez Microsoft zmian w sposobie korzystania z zasobów IT. " Korzystamy dziś z laptopów, komputerów stacjonarnych, rozbudowanych telefonów - nasze małe środowisko IT się komplikuje" - mówił Patryk Góralowski, odpowiedzialny za działania Microsoftu w obszarze technologii Live Mesh. Funkcjonalność Live Mesh umożliwia też współdzielenie zasobów za pomocą tzw. wirtualnego pulpitu i zdalne zarządzanie urządzeniami. Live Mesh znajduje się w fazie testów.

Myszka w powietrzu

Inna innowacja Microsoftu to projekt Touchless. Zakłada on stworzenie technologii umożliwiającej sterowanie komputerem za pomocą naszych ruchów śledzonych przez cyfrową kamerę. Możliwe jest już sterowanie kursorem za pomocą, wykonywanych w powietrzu ruchów przedmiotu o określonym kolorze. Technika ta umożliwia jednoczesne śledzenie ruchów kilku przedmiotów o różnych kolorach. Twórcy Touchless mają nadzieję, że owocem współpracy z programistami będzie szybka popularyzacja technologii, która ma szansę zrewolucjonizować obsługę komputerów. Publicznie dostępny jest już pakiet narzędzi SDK. Aktualnie oprogramowanie, udostępnione na licencji Microsoft Public License, działa jednak wyłącznie pod kontrolą nowszych systemów z rodziny Windows.

Podczas MTS 2008 dyskutowano również na temat kierunków rozwoju technologii IT. Poza wspomnianymi zmianami w modelu wykorzystywania urządzeń cyfrowych i postępu w dziedzinie współdzielenia informacji, przedstawiciele Microsoftu prognozują znaczące zmiany w podejściu do cloud computing. W przyszłości obliczenia realizowane na komputerach lokalnych mają być tylko uzupełnieniem do procesów wykonywanych po stronie dostawcy usług. Priorytetem będzie dążenie do ich oferowania niezależnie od sposobu dostępu i wykorzystanej technologii. W związku z tym spadnie zapotrzebowanie na jednostkową moc obliczeniową komputerów prywatnych, które będą służyły do efektownego i ergonomicznego prezentowania informacji przetworzonych w centrum obliczeniowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200