Google: Platforma OpenSocial dojrzewa

W projekt stworzenia otwartej platformy społecznościowej angażuje się coraz więcej firm i niezależnych deweloperów. Według oficjalnych informacji z narzędzi wykorzystujących mechanizmy OpenSocial aktualnie korzysta ponad 300 mln internautów.

Nieustannie przybywa przybywa serwisów i aplikacji tworzonych przy pomocy narzędzi OpenSocial. "Szacujemy, że do końca trzeciego kwartału z narzędzi opartych na platformie OpenSocial będzie korzystało 500 mln internautów" - mówi Joe Kraus, nadzorujący projekt po stronie Google. Obecnie z serwisów stworzonych w oparciu o platformę OpenSocial korzysta ok. 300 mln internautów, czyli prawie co piąty użytkownik Internetu na świecie.

Platforma OpenSocial w najnowszej odsłonie (wersja 0.8) wprowadza usprawnienia m.in. w zakresie obsługi języka JavaScript oraz interfejsu RESTful API. Plany rozwoju platformy zakładają, że kolejna wersja zostanie rozszerzona m.in. o predefiniowane szablony i znaczniki ułatwiające tworzenie rozbudowanych aplikacji społecznościowych. Zdaniem przedstawicieli Google inicjatywa OpenSocial oraz skupiona wokół niej społeczność deweloperów rozwinęła się na tyle, że konieczne jest stworzenie arbitralnej instytucji nadzorującej dalszy rozwój zarówno pod względem technicznym, jak i organizacyjnym. OpenSocial Foundation miałaby nadzorować prace nad rozwojem platformy oraz być właścicielem i gwarantem otwartości mechanizmów OpenSocial.

Projekt OpenSocial oficjalnie powołano do życia 1 listopada zeszłego roku. Zakłada stworzenie rozbudowanej platformy programistycznej, ułatwiającej tworzenie serwisów społecznościowych, aplikacji internetowych oraz rozwiązań z ich pogranicza. W pracach nad rozwojem otwartej platformy społecznościowej uczestniczy obecnie ponad 350 deweloperów. W projekt zaangażowane są również firmy Apache, MySpace, Oracle i Salesforce.com. W marcu do ich grona dołączył koncern Yahoo!. Aktywny udział w rozwoju platformy mają także największe światowe serwisy społecznościowe - Bebo, Friendster, LinkedIn, Ning i Hi5. Wszystkie tworzone narzędzia i interfejsy API są udostępniane na zasadach Creative Commons.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200