Sun chce zarobić... rozdając oprogramowanie

Nowa strategia koncernu zakłada, że głównymi źródłami dochodu firmy będą usługi posprzedażne i produkcja sprzętu. Sun Microsystems zamierza rozwijać ofertę produktową oraz oferować tanie oprogramowanie wraz z własnymi rozwiązaniami sprzętowymi i usługami wsparcia. Firma już w 2005 r. postanowiła "$rozdawać$" swoje oprogramowanie.

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie 2005 r. Sun "otworzył" system Solaris. Gdy w drugiej połowie roku okazało się, że został on pobrany przez 3,5 mln użytkowników i deweloperów, firma ogłosiła, że otwiera całe swoje oprogramowanie serwerowe i narzędziowe - z wyjątkiem oprogramowania dla pamięci masowych - obiecując jego integrację z systemem Solaris w ramach Solaris Enterprise System.

Trzy lata później Jonathan Schwartz, prezes Suna twierdzi, że wzrost sprzedaży sprzętu sieciowego i serwerów firmy jest napędzany właśnie przez to, że coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu operacyjnego Solaris, oprogramowania wirtualizacyjnego Open xVM, czy aplikacji biurowych StarOffice. Nowa strategia firmy ma więc odpowiadać oczekiwaniom rynku.

W nową strategię Suna "rozdawania oprogramowania" wpisuje się zakup MySQL. Jest niemal pewne, że Sun wykorzysta rozwiązania MySQL w ramach własnej platformy oprogramowania open source typu LAMP. Ten zestaw oprogramowania ma stanowić tanią alternatywę dla w pełni komercyjnych rozwiązań serwerowych. Będzie oferowany przede wszystkim firmom z sektora MSP.

W 2007 r. przychody MySQL wyniosły ok. 48 mln USD, w tym roku mają przekroczyć 65 mln USD. Nie wiadomo jednak jakie zyski wypracowała. Zdaniem analityków transakcja ta może być dla koncernu opłacalna nie tylko pod względem ekonomicznym. Baza danych MySQL znajduje się w ścisłej czołówce tego rodzaju rozwiązań stosowanych w przedsiębiorstwach. W skali globalnej z rozwiązań MySQL korzysta ok. 11 mln użytkowników. Oznacza to, że każda z takich osób kosztowała firmę Sun ok. 90 USD. To dużo, ale - zdaniem ekspertów - MySQL daje firmie Sun niepowtarzalną możliwość stosunkowo łatwego zwiększenia udziału w rynku tego rodzaju systemów. Sun jest także zaangażowany w rozwój systemu Postgres i baz danych Apache Derby i JavaDB.

"Niezależnie od tego czy istnieje bezpośredni związek między wzrostem zysków firmy, a jej aktywnością w sferze open source, firma zyskuje nowych klientów. W pewnym stopniu, dzięki inicjatywom takim jak OpenSolaris i Java, wzrasta rozpoznawalność marki Suna" - podsumowuje Gordon Haff z firmy analitycznej Iluminata.

Więcej o ostatnich działaniach firmy Sun:

MySQL pod skrzydłami Suna

Sun zamierza oferować wsparcie dla OpenOffice

Sun zapowiada komercyjny produkt do wirtualizowania serwerów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200