Index Copernicus inwestuje w infrastrukturę naukową

Index Copernicus International jest m.in. operatorem serwisu społecznościowego dla naukowców. Firma zajmuje się jednak także obsługą badań klinicznych leków (CRO) oraz tworzeniem systemów analitycznych dla instytucji naukowych. Pod koniec 2007 r. firma zadebiutowała na rynku NewConnect.

IC czerpie również przychody ze zintegrowanego z portalem systemu Publishers Panel oraz ze współpracy z agencjami rekrutacyjnymi. Index Copernicus jest też dostawcą systemów do zarządzania projektami badawczymi i grantami.

Podczas debiutu na rynku NewConnect Index Copernicus pozyskał 1,5 mln zł. Środki te mają zostać przeznaczone na rozbudowę posiadanej infrastruktury IT, rozwój nowej platformy wdrożeniowej i narzędzi CRO oraz działania promocyjne. Władze spółki traktują rynek NewConnect jako źródło finansowania rozwoju i specyficzną formę promocji własnej działalności. Według Tomasza Właszczuka, wiceprezesa firmy, status spółki publicznej stanowi również gwarancję wiarygodności i przejrzystości. Spółka nie wyklucza debiutu na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

System Index Copernicus stanowi doskonałe narzędzie wspomagające działania instytucji zajmujących się przydzielaniem środków na naukę. Firma współpracuje już z ministerstwami nauki w Polsce i Wlk. Brytanii. Możliwe, że z rozwiązań IC skorzystają agencje odpowiedzialne za finansowanie nauki w całej Unii Europejskiej.

W 2007 roku firma realizowała trzy duże projekty. W tym roku ma ich być nawet 20. Według zapewnień przedstawicieli, trwają zaawansowane rozmowy z m.in. firmą Bayer. Przychody Index Copernicus za zeszły rok wyniosły ok. 1,3 mln zł. W 2008 r. mają się podwoić. Flagowy projekt firmy - Portal Index Copernicus Scientists (ICS) - jest zamkniętym serwisem społecznościowymi dla osób związanych z nauką. Pełni on rolę systemu informacyjno-analitycznego i pozwala m.in. na tworzenie rozbudowanych zestawień dorobku naukowego i efektywności pojedynczych osób, zespołów, czy uczelni. Ułatwia również dostęp do publikacji naukowych. W ramach społeczności naukowej ICS możliwa jest łatwa współpraca naukowców o podobnym profilu działalności, w tzw. wirtualnych grupach badawczych skupionych nad konkretnymi projektami.

W serwisie mogą rejestrować się wyłącznie naukowcy. Każde zgłoszenie jest weryfikowane. Pracownicy IC - zatrudnieni w pięciu ośrodkach na świecie - sprawdzają m.in. prawdziwość danych personalnych i podanych informacji dotyczących osiągnięć naukowych. Poza tym wszystkie połączenia z serwisem są szyfrowane. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa informacji dotyczących badań realizowanych za pośrednictwem portalu.

Sam system rankingowania opiera się na analizie 15 współczynników, a zasady jego działania zostały trzy lata temu opatentowane w Stanach Zjednoczonych. Według twórców serwisu, stanowi on doskonałe narzędzie wspomagające działania instytucji zajmujących się przydzielaniem środków na naukę. Obecnie Index Copernicus współpracuje m.in. z ministerstwami nauki w Polsce i Wlk. Brytanii. Możliwe, że z rozwiązań IC skorzystają agencje odpowiedzialne za finansowanie nauki w całej Unii Europejskiej.

Więcej o firmie INDEX Copernicus:

Index Copernicus wchodzi na rynek NewConnect

Index Copernicus w Wlk. Brytanii

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200