Ostatni Service Pack dla XP

Microsoft opublikował pakiet poprawek SP3 dla systemu XP. Przed skorzystaniem z tej kompleksowej aktualizacji systemu warto zapoznać się z potencjalnymi problemami.

Microsoft opublikował pakiet poprawek SP3 dla systemu XP. Przed skorzystaniem z tej kompleksowej aktualizacji systemu warto zapoznać się z potencjalnymi problemami.

Z niespodziewanym, tygodniowym opóźnieniem Microsoft opublikował zestaw poprawek SP3 (Service Pack 3) dla Windows XP. Nie ulega wątpliwości, że będzie to ostatni tego typu pakiet dla tej wersji Windows, bo wkrótce jej dystrybucja zostanie zakończona. Na razie SP3 jest oferowany jako opcjonalna, a nie krytyczna aktualizacja, a więc oprogramowanie nie jest automatycznie ładowane i instalowane przez Windows Update, nawet jeśli użytkownik skonfigurował taką funkcję. Oznacza to, że instalacja SP3 jest możliwa dopiero po połączeniu z serwerem aktualizacyjnym Microsoft Download Center lub ręcznym uruchomieniu funkcji Windows Update i wybraniu odpowiedniej opcji.

Opóźnienie przez RMS

Microsoft oferuje pakiet nie tylko w formie zdalnej aktualizacji, ale również pliku wykonywalnego oraz obrazu ISO, które administratorzy IT mogą ściągnąć w celu późniejszej instalacji zestawu SP3 na wielu komputerach. Jak mówią przedstawiciele producenta, oprogramowanie SP3 zostanie włączone jako element automatycznej, nienadzorowanej instalacji przez usługę Windows Update dopiero w lecie br., a więc najwcześniej w czerwcu. Instalacja SP3 wymaga ściągnięcia ok. 67 MB danych. W wersji samodzielnego pliku wykonywalnego pakiet ma 316 MB, a obraz ISO - ponad 545 MB.

Niespodziewane przesunięcie premiery pakietu SP3 wynikło z wykrytej w ostatniej chwili jego niezgodności z oprogramowaniem Dynamics RMS (Retail Management System). Microsoft był zmuszony do aktualizacji systemu dystrybucji poprawek tak, aby nie były one widoczne dla użytkowników tego oprogramowania. Firma nie zdecydowała się na modyfikację pakietu SP3. Jego wersja rozwiązująca problem z aplikacją RMS ma zostać opublikowana jeszcze w tym miesiącu.

Co warto wiedzieć o SP3

1174

łat i poprawek zawiera SP3, są to praktycznie wszystkie opublikowane od czasu premiery XP SP2 w 2004 r.

Microsoft opublikował listę zaleceń dotyczących instalacji XP SP3, takich jak dość standardowe rady dotyczące wyłączenia programu antywirusowego (choć nie jest to obowiązkowa rekomendacja) lub wykonania pełnej kopii bezpieczeństwa przed rozpoczęciem instalacji. W dokumencie zaprezentowana jest też obszerna lista komunikatów o błędach, które potencjalnie mogą się pojawić. Przykładowo użytkownicy, którzy wcześniej zainstalowali wersję Beta SP3, powinni ją wcześniej usunąć z komputera.

Dodatkowo Microsoft ostrzega, że jeśli ktoś korzysta z przeglądarki Internet Explorer 7, to po instalacji XP SP3 będzie miał problem z ewentualnym powrotem do wersji IE6. Można temu zapobiec usuwając IE7 przed instalacją SP3, a później ponownie instalując tę przeglądarkę. Z kolei użytkownicy, którzy zainstalowali IE8 Beta 1, w ogóle nie będą widzieć pakietu SP3 po uruchomieniu Windows Update, dlatego przed aktualizacją powinni usunąć ten program z komputera.

Zgodnie z informacjami producenta, SP3 zawiera 1174 łat i poprawek, praktycznie wszystkie opublikowane od czasu premiery XP SP2 w 2004 r. Warto zauważyć, że jest to zestaw bardzo aktualny, bo na przykład pakiet zawiera łatę kernela opublikowaną 8 kwietnia tego roku. Z punktu widzenia nowych funkcji SP3 nie zawiera jednak zbyt wielu interesujących nowości. Chyba najistotniejszą, bo dotyczącą największej liczby użytkowników modyfikacją, jest wydłużenie czasu pracy systemu bez aktywacji do 30 dni, podobnie jak w Vista.

Pierwsze problemy

Już pierwszego dnia po opublikowaniu SP3 pojawiły się sygnały, że instalacja pakietu w niektórych komputerach powoduje niekończące się rebootowanie systemu. Microsoft szybko zareagował wyjaśniając, że nie jest to jego wina, a producentów komputerów. Zjawisko to nie jest też wcale nowe ani zaskakujące, bo podobne problemy pojawiły się blisko 4 lata temu po publikacji Windows XP SP2 i zostały wówczas wyjaśnione. Jeśli chodzi o SP3, to na stronie wsparcia technicznego Microsoft zostały one szczegółowo opisane w dokumencie KB888372, który został zaktualizowany 6 maja br.

Problem dotyczy komputerów, w których wersja OEM Windows XP została zainstalowana przez producenta komputera przy wykorzystaniu obrazu systemu Sysprep przygotowanego na komputerze z układem intelowskim, a maszyna docelowa jest wyposażona w procesor innego producenta, np. AMD. W takim wypadku po aktualizacji systemu do SP2 lub SP3 może wystąpić próba ładowania sterownika procesora intelowskiego (Intelppm.sys), który pozostał w oryginalnym obrazie systemu tworzonym przez Sysprep, a w efekcie niekończące się próby uruchamiania systemu. Tego typu zjawisko może się też pojawić, jeśli kompletny obraz systemu Windows XP SP2 lub Windows XP SP3 jest tworzony w komputerze z procesorem intelowskim, a później instalowany w innym sprzęcie.

Jak się okazało, podobne problemy dotyczą m.in. użytkowników desktopów HP Pavilion wyposażonych w procesory AMD, choć nie wykluczone, że również inni producenci komputerów popełnili ten sam błąd. Niewątpliwie jednak wszyscy użytkownicy sprzętu z układami AMD, którzy korzystają z dostarczonej przez producenta wersji OEM systemu Windows XP powinni zachować ostrożność. W opublikowanym przez Microsoft dokumencie KB888372 zawarte są instrukcje, w jaki sposób użytkownik może uniknąć tego problemu odpowiednio modyfikując rejestr systemowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200