Oracle ujawnił część planów dotyczących produktów Sun

W centrum zainteresowania Oracle znalazły się przede wszystkim: język Java, baza MySQL, układy SPARC oraz system Solaris.

Od formalnego zamknięcia fuzji Oracle i Sun Microsystems mija już prawie dziewięć miesięcy. Wizja rozwoju produktów Sun pod skrzydłami Oracle stopniowo się krystalizuje.

Oczka w głowie: Java i MySQL

Po raz kolejny zapowiedziano zamiar zwiększenia inwestycji na rozwój środowiska Java oraz przywiązanie do obecnego modelu rozwoju tej technologii. Szczegółowe plany rozwoju mają być ujawnione podczas tegorocznej konferencji Oracle OpenWorld. Deklaracje przedstawicieli koncernu przyćmiły jednak oskarżenia Oracle dotyczące maszyny wirtualnej Java stworzonej przez Google. Koncern opracował bowiem własną implementację Javy na potrzeby środowiska Google Android. Przedstawiciele Oracle zarzucają Google naruszenie patentów związanych m.in. z bezpieczeństwem danych, kontrolą dostępu do zasobów sprzętowych, przetwarzaniem i obsługą klas danych, interpretacją instrukcji środowiska witualnego oraz kodu maszynowego. Władze Google twierdzą, że oskarżenia te są całkowicie bezpodstawne i zapowiadają obronę swojego stanowiska. Niewykluczone jednak, że spór obu koncernów negatywnie wpłynie na rozwój Javy.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Wiele natomiast wskazuje, że ożywienie zapanowało wśród deweloperów zajmujących się rozwojem silnika bazy MySQL. Zwiększyła się bowiem zarówno liczba zgłoszonych błędów, jak i zamkniętych zadań dotyczących wprowadzenia drobnych usprawnień oraz funkcjonalności. Z pojawiających się doniesień wynika również, że kolejna wersja MySQL będzie zawierać szereg opracowanych wcześniej, ale niewykorzystywanych do tej pory usprawnień.

Będą nowe serwery...

Znana jest natomiast wizja Oracle w kwestii rozwoju linii produktów SPARC. Ostatnie dwa lata pokazały, że rozwiązania sprzętowe zajmują coraz ważniejsze miejsce w strukturze przychodowej Oracle. Nie powinny więc dziwić zapowiedzi podniesienia nakładów na rozwój architektury układów SPARC i regularnego zwiększania ich mocy obliczeniowej. Według zapewnień przedstawicieli Oracle, wydajność procesorów SPARC będzie podwajać się każdego roku. W ciągu najbliższych 5 lat na rynku mają zadebiutować serwery SPARC wyposażone w 128 rdzeni obliczeniowych i 64 TB pamięci systemowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200